Chase and Sara went to the candy store. Chase bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Sara bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. What is the cost for a piece of bubblegum?

Answer :

answer:

bubble gum costs $0.15 and fudge costs $1.05

Step-by-step explanation:

you want to set up a systems of equation.

call cost of fudge "f' and call cost of bubble gum "b". Chase's purchase proves 5.70=5f+3b. Sara's purchase tells us that 3.60=2f+10b. you can solve with substitution or elimination

Other Questions