Answer :
Answer:
200 pounds of peaches and 100 pounds of mangoes is the reasonable choice of this solution.
Step-by-step explanation:
As a pound of peaches costs $0.50 and a pound of mangoes costs $1.75.
A fruit market must spend less than $350 for an order of peaches and mangoes.
Under the above condition, we get the following equation to justify the mentioned condition in the question.
So,
( 0.5 )peaches + ( 1.75 )mangoes < 350 Equation ( 1 )
peaches = mangoes + 50 Equation ( 2 )
Substitute for "peaches = mangoes + 50" in equation ( 1 ) and solve for "mangoes".
So, equation ( 1 ) becomes,
( 0.5 )(mangoes + 50) + ( 1.75 )mangoes < 350 ∵ peaches = mangoes + 50
(0.5)mangoes + 25 + ( 1.75 )mangoes < 350
(2.25 )mangoes < 350 - 25
(2.25 )mangoes < 325
mangoes < 144.44
So, number of mangoes (approx) = 144 pounds
number of pounds of peaches will be = mangoes + 50
= 144 + 50 = 194 pounds
If we multiply 144 pounds of mangoes with 1.75 US dollars, it
would be around 252 US dollars.
If we multiply 194 pounds of peaches with 0.5 US dollars, it
would be around 97 US dollars.
So, 252 US dollars + 97 US dollars = 349 dollars.
So, it (349 dollars) comes under the required budget of less than 350 US dollars.
Hence, 200 pounds of peaches and 100 pounds of mangoes is the reasonable choice for this solution as the compound cost of 200 pounds of peaches and 100 pounds of mangoes is 275 US dollars which comes under the required budget of less than 350 US dollars.
All other options either exceed 350 dollars, or get too low.
So, 200 pounds of peaches and 100 pounds of mangoes is the reasonable choice for this solution.
Keywords: equation, word problem
Learn more about solving the equation involving word problems from brainly.com/question/10477531
#learnwithBrainly
Answer: Its the Second one
Step-by-step explanation: hope it helps!