Settlers are trying to determine the value of g on a distant planet. They throw a wrench downward from a height of 3 m. If the initial speed of the wrench is 2 m/s, and the speed right before impact is 10 m/s, what is the value of g?

Answer :

Value of g on the distant planet is 16 m/s²

Explanation:

We have equation of motion v² = u² + 2as

Here initial velocity, u = 2 m/s

Final velocity, v = 10 m/s

Displacement, s = 3 m

We need to find acceleration, a.

Substituting

               v² = u² + 2as

               10² = 2² + 2 x a x 3

                6a =  96

                  a = 16 m/s²

Value of g on the distant planet is 16 m/s²

Other Questions