Answer :
Answer:
Average speed, v =1022.90 m/s
Explanation:
Given that,
The average distance between the moon and the earth is, [tex]r=3.84\times 10^8\ m[/tex]
The period of revolution of the Moon, [tex]T=27.3\ days[/tex]
To find,
The average speed of the Moon around the Earth.
Solution,
If T is the orbital period and r is the orbital speed of the moon. The average speed is given by :
[tex]v=r\times \omega[/tex]
Where
[tex]\omega[/tex] is the angular speed
[tex]v=r\times \dfrac{2\pi r}{T}[/tex]
Since, 1 day = 86400 seconds
27.3 days = 2358720 seconds
[tex]v=r\times \dfrac{2\pi}{T}[/tex]
[tex]v=\dfrac{2\pi \times 3.84\times 10^8}{2358720}[/tex]
v = 1022.90 m/s
or
So, the average speed of the Moon around the Earth is 1022.90 m/s.