Answer :
Answer:
option (b) 16.08%
Explanation:
Data provided in the question:
Nominal annual rate charged, APR = 15.00% = 0.15
Now,
The relation between the effective annual rate and the Annual rate (APR) is given as:
Effective annual rate = [tex](1 + \frac{APR}{n})^{n}-1[/tex]
here,
n is the number of periods
for monthly compounding, n = 12
Therefore,
Effective annual rate = [tex](1 + \frac{0.15}{12})^{12}-1[/tex]
or
= ( 1 + 0.0125 )¹² - 1
= 1.1608 - 1
= 0.1608
or
= 0.1608 × 100%
or
= 16.08%
Hence,
The answer is option (b) 16.08%