Answer :
Answer:
a) The 99% confidence interval would be given by (346.708;453.292)
b) The 99% confidence interval would be given by (338.445;461.555)
Step-by-step explanation:
1) Previous concepts
A confidence interval is "a range of values that’s likely to include a population value with a certain degree of confidence. It is often expressed a % whereby a population means lies between an upper and lower interval".
The margin of error is the range of values below and above the sample statistic in a confidence interval.
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
[tex]\bar X=400[/tex] represent the sample mean for the sample
[tex]\mu[/tex] population mean (variable of interest)
[tex]\sigma=80[/tex] represent the population standard deviation
n=15 represent the sample size
2) Part a
The confidence interval for the mean is given by the following formula:
[tex]\bar X \pm z_{\alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex] (1)
Since the Confidence is 0.99 or 99%, the value of [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and we can use excel, a calculator or a table to find the critical value. The excel command would be: "=-NORM.INV(0.005,0,1)".And we see that [tex]z_{\alpha/2}=2.58[/tex]
Now we have everything in order to replace into formula (1):
[tex]400-2.58\frac{80}{\sqrt{15}}=346.708[/tex]
[tex]400+2.58\frac{80}{\sqrt{15}}=453.292[/tex]
So on this case the 99% confidence interval would be given by (346.708;453.292)
3) Part b
For this case we don't know the population deviation so we need to use the t distribution instead the normal standard distribution.
The confidence interval for the mean is given by the following formula:
[tex]\bar X \pm t_{\alpha/2}\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex] (1)
We need to find the degrees of freedom first df=n-1=15-1=14
Since the Confidence is 0.99 or 99%, the value of [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and we can use excel, a calculator or a table to find the critical value. The excel command would be: "=-T.INV(0.005,14)".And we see that [tex]t_{\alpha/2}=2.98[/tex]
Now we have everything in order to replace into formula (1):
[tex]400-2.98\frac{80}{\sqrt{15}}=338.445[/tex]
[tex]400+2.98\frac{80}{\sqrt{15}}=461.555[/tex]
So on this case the 99% confidence interval would be given by (338.445;461.555)