lahenselder
Answered

A current of 9a flows through an electric device with a resistance of 43. What must be the applied voltage in this particular circuit?

Answer :

metchelle
Solving for the applied voltage can be done by using Ohm's Law. The law states that the current is equal to the voltage divided by the resistance. This can be rewritten in terms of voltage as follows:

V = I * R

Given: I = 9A ; R = 43 ohm

Substituting the given values:

V = 9 * 43
V = 387 Volts

Other Questions