PLEASE HELP WILL GIVE BRAINIEST
.
Fluorine gas ( F2 ) is used in the manufacture of sulfur hexafluoride, an electrical insulator.

What is the mass of 106. 4 L of the gas?


8.09 g

230.0 g

79.03 g

180.48 g

9323.5 g

Answer :

anfabba15

Answer:

The mass of 106.4L of F₂ is 180.48 g

Explanation:

To find the mass of 106.4L of gas you must know the density of it.

Density = mass / volume

Density F₂ = 1,696 kg/m³

Let's make some conversion of units

1m³ = 1000 dm³

1 dm³ = 1L

1.696 kg = 1696 g

So now the rule of three to convert the density

In 1000 dm³ there are 1696 g of mass

In 1 dm³ there are 1.696 g

Density F₂ = 1.696 g/L

Density F₂ = F₂ mass / F₂ volume

1.696 g/L = F₂ mass / 106.4 L

1.696 g/L  . 106.4L = F₂ mass

Other Questions