Answered

A 67.0 kg man sits in a 5.0 kg chair so that his weight is evenly distributed on the legs of the chair. Assume that each leg makes contact with the floor over a circular area with a radius of 1.10 cm. What is the pressure exerted on the floor by each leg?

Answer :

usmanbiu

Answer:

pressure exerted by each leg = 464,210.5 N/m^{2}

Explanation:

mass of man (Mm) = 67 kg

mass of chair (Mc) = 5 kg

radius of each leg (r) = 1.1 cm = 0.011 m

acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^{2}

weight of the man = mg = 67 x 9.8 = 656.6 N

weight of the chair = mg = 5 x 9.8 = 49 N

weight of the man and chair = 656.6 + 49 = 705.6 N

since the mans weight is evenly distributed, the weight is divided evenly on the four legs. therefore

weight on each leg = 705.6 / 4 = 176.4 N

pressure exerted by each leg = force / area = weight / area

pressure exerted by each leg = [tex]\frac{176.4}{π x 0.011^{2}}[/tex]

pressure exerted by each leg = 464,210.5 N/m^{2}

Other Questions