A local sporting goods manager gave each member of a basketball team a coupon for 20% off the regular price of one pair of basketball shoes.

Part A:
Tonya selected a pair of shoes for the regular price of $80. How much money will she save by using the 20% off coupon? Justify your answer using equations, models, and/or words to explain your mathematical reasoning.

Part B:
Katie selected a pair of shoes for the regular price of $120. After the 20% off discount is applied, what will be the discounted cost of the shoes (before tax)? Justify your answer using equations, models, and/or words to explain your mathematical reasoning.

Answer :

Part A: To find the amount of the discount multiply the regular price by the amount of the discount:

80 x 20% = 80 x 0.20 = 16

The discount is $16

Part B:

20% off means she would be paying 80% of the original price ( 100% - 20% = 80%)

Multiply the regular price by 80%:

120 x 80% = 120 x 0.80 = 96

She will pay $96

Other Questions