Answer :
Answer:
The cost of debt is 8%
The cost of preference shares is 9.6%
the Cost of equity is 11.4%
The WACC is approximately 9.2%
Explanation:
The cost of debt is the interest rate on the debt which is 8%
The cost of preference shares is 9.6% calculated as pref share divided/market value of preference shares x 100% (1.25/13) x 100%
The Cost of equity is 11.4% calculated as: dividend/market value + growth rate which is (4/54)+4%.
The WACC is a proportionate computation of the cost of capital using each component of the capital structure as a numerator of the total market value of the capital structure taking into account the floatation rate of of 2% in the debt, and the marginal tax rate of 21%.
Given the above, the component of capital and the associated costs are as follows:
Component Market Value Cost of capital
Debt 833,000.00* 8.0%
Preference shares 65,000.00 9.6%
Equity 1,080,000.00 11.4%
Total 1,978,000.00
* it is assumed that the debt holding has been reduced by 2% flotation costs.
The WACC is (debt/total)x kd x (1-21%) + (pref shares/total) x kpf + (equity/total) x ke
= (833,000/1,978,000) x 8% x (1-21%) + (65,000/1,978,000) x 9.6% + (1,080,000/1,978,000) x 11.4% = 9.2%.
Answer:
Explanation:
Year Cashflow DF@10% PV DF@5% PV
$ $ $
0 (960.4) 1 (960.4) 1 (960.4)
1-10 63.2 6.1446 388 7.7217 488
10 1,000 0.3855 386 0.6139 614
NPV (186) NPV 142
Kd = LR + NPV1/NPV1+NPV2 x (HR – LR)
Kd = 5 + 142/142 + 186 x (10 – 5)
Kd = 5 + 142/328 x 5
Kd = 7.16%
b. Kp = D/Po
Kp = $1.25/$13
Kp = 0.096 = 9.6%
c. Ke = D1/Po + g
Ke = $4/$54 + 0.04
Ke = $4/$54 + 0.04
Ke = 0.1141 = 11.41%
d. WACC = Kd(D/V)(1 – T) + Kp(P/V) + Ke(D/V)
WACC = 7.16($816,340/$1,961,340) + 9.6($65,000/$1,961,340) + 11.41($1,080,000/$1,961,340)
WACC = 2.98 + 0.32 + 6.28
WACC = 3.58%
Market value of the firm: $
Market value of debt ($850,000 x $960.4/$1,000 = 816,340
Market value of preferred stocks (5,000 x $13) = 65,000
Market value of common stock (20,000 x $54) = 1,080,000
Market value of the firm 1,961,340
Explanation:
In this case, we need to calculate the after-tax cost of debt. The current market price of the bond less floatation cost is the cashflow for year 0 (980 - 19.6 = 960.4). The after-tax coupon on the bond is the cashflow for year 1-10. The after-tax coupon is calculated as R(1-T), which is equal to 80(1-0.21) = $63.2. The cashflow for year 10 is the par value. Then, we will discount the cashflows for 10 years. Thus, we will apply internal rate of return formula to determine the cost of bond.
Cost of preferred stocks is equal to dividend paid divided by the current market price.
Cost of common stock is equal to expected dividend divided by the current market price plus growth rate.
WACC is calculated by considering the cost of each stock multiplied by the proportion of each stock to the market value of the company.