Answer :
Answer:
13.55 hours
Step-by-step explanation:
given that the lifetime of a certain type of battery is normally distributed with mean value 13 hours and standard deviation 1 hour.
Sample size=n =9
Sample mean = [tex]\bar X is N(13, 1/3)[/tex]
Let c be the lifetime value is such that the total lifetime of all batteries in a package exceeds that value for only 5% of all packages
Then we have [tex]P(X>c) =0.05[/tex]
Convert into Z score to get
[tex]P(\frac{x-13}{1/3} >z) = 0.05\\[/tex]
z =1.645 from std normal distribution table
Hence x = [tex]13+\frac{1.645}{3} \\=13+0.548\\=13.548[/tex]
Answer is 13.55 hours