Assume that Santa has to deliver presents to almost 22 million kids an hour on the night before Christmas. What is his delivery rate of kids per second?

Answer :

Answer:

It's about 6,111 kids per second.

Step-by-step explanation:

1 hour = 60 minutes

1 minute = 60 seconds

60*60=3600

1 hour = 3600

hourly rate -> 22,000,000 kids/hr

secondly rate -> 22,000,000/3600 ≈ 6,111

secondly rate -> 6,111 kids/second

Other Questions