if you pump 40.088g of octane (C8H18) into your gas tank, how mant molecules of octane are you pumping

please help ASAP will give the brainliest

Answer :

Neetoo

Answer:

2.11 × 10²³ molecules of octane

Explanation:

Given data:

Mass of octane = 40.088 g

Molecules of octane = ?

Solution:

The given problem will solve by using Avogadro number.

It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.

The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.

For example,

18 g of water = 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules of water

1.008 g of hydrogen = 1 mole = 6.022 × 10²³ atoms of hydrogen

Number of moles of octane:

Number of moles = mass/ molar mass

Number of moles = 40.088 g / 114.23 g/mol

Number of moles =  0.351 mol

Number of molecules:

one mole of octane = 6.022 × 10²³ molecules of octane

0.351 mole of octane = 0.351 ×  6.022 × 10²³ molecules of octane

2.11 × 10²³ molecules of octane

Other Questions