Answer :

Answer:

Since we have the normally distributed data set of the 500 observations. hence, according to the formula there will be 95% of the total observation within two standard deviations from the mean.

Hence, no. of observations will be= 95% of 500= 95 *5 = 475

Also remember standard deviation is (Xi-X')²

The standard deviation is the measurement of the dispersion of the data set from the mean. And its quite important in Data science.

Explanation:

The answer is self explanatory.

Other Questions