Answer :
Answer:
2258.4 m
Explanation:
Distance covered is a product of speed and time hence
s=vt where s is the displacement/distance covered, v is the speed and t is the time taken
s=24*94.1=2258.4 m
Therefore, the distance covered is 2258.4 m
Answer:
2258.4 m
Explanation:
Distance covered is a product of speed and time hence
s=vt where s is the displacement/distance covered, v is the speed and t is the time taken
s=24*94.1=2258.4 m
Therefore, the distance covered is 2258.4 m