7.) A bag of 8 apples costs $1.50 at Sam's Orchard,
a. At this same rate, how much would 18 apples cost?
b. How many apples could you buy for $5.00?

Answer :

Answer:

1.5 / 8 = 0.225 (cost for 1 Apple)

0.225 x 18 = 4.05 (cost for 18 apples)

5 / 0.225 = about 22 apples

Other Questions