Answer :
Answer:
1. Seling price is $67 per unit
2.
Sales $603,000
Variable cost (144,000)
Contribution margin $459,000
Fixed cost 220,000
Operating income $239,000
Explanation:
1. Using the equation method of determining the unit sales price,
First, compute the contribution margin. Find the sum of the total fixed cost and the annual profit.
Fixed cost + annual profit = contribution margin
$195,000 + $228,000 = $423,000
Second, compute the sales in dollars. Add contribution margin and variable costs to get the sales in dollars.
Sales = variable cost + contribution margin
Sales = $180,000 (9,000 x $20) + $423,000 (as computed above)
Sales = $603,000
Finally, to get the sales price per unit, we have to divide the sales in dollars as computed above from the number of units sold.
$603,000 / 9,000 units = $67 per unit
2. If the company will invest on the new production equipment a decrease in variable cost to $144,000 and an increase of fixed cost to $220,000 will affect the company's operating income.
Sales ($67 x 9,000 units) $603,000
Less: variable cost ($16 x 9,000) 144,000
Contribution margin $459,000
Less: Fixed cost ($195,000 +25,000) 220,000
Operating income $239,000