Answered

Julie buys 2kg of apples and 7kg of pears for £12.70.
the pears cost £1.30 per kg.
what is the price per kg of the apples?​

Answer :

Answer: £1.80 per kilogram of an apple

Step-by-step explanation

£1.30 x 7 = £9.10 for all pears

£9.10 - £12.70 = £3.60 / 2 = £1.80 per kilogram of an apple

Other Questions