miagildo12 miagildo12 Today at 3:17 AM Mathematics Answered Cherries cost $2.50 per pound and mangoes cost $3 per pound. Kal bought a total of 7 pounds of cherries and mangoes for $20. Write a system of equations to represent the situation.