Answered

PLEASE HELP!!
If a 1,425 square foot shop costs 45,600$ to lease, how much will it be to lease a shop that is 1,820 square feet?

Answer :

calculista

Answer:

$58,240

Step-by-step explanation:

we know that

A 1,425 square foot shop costs 45,600$ to lease

so

using proportion

Find out how much it will cost to rent a 1,820 square feet shop

[tex]\frac{45,600}{1,425}\ \frac{\$}{ft^2}=\frac{x}{1,820}\ \frac{\$}{ft^2}[/tex]

Solve for x

[tex]x=\frac{45,600}{1,425}(1,820)\\\\x=\$58,240[/tex]

Alternative Method

Find the unit rate

To find out the unit rate, divide the cost by the area

so

[tex]\frac{45,600}{1,425}=\$32\ per\ square\ foot[/tex]

To find out the new cost, multiply the unit rate by the new area

[tex]32(1,820)=\$58,240[/tex]

absor201

The cost of second shop will be: $58240

Step-by-step explanation:

The proportions will be used to solve these kind of questions

Area of first shop = [tex]A_1 = 1425\ square\ foot[/tex]

Cost of first shop = [tex]C_1 = 45600[/tex]

Area of second shop = [tex]A_2 = 1820\ square\ foot[/tex]

Cost of second shop = [tex]C_2 = ?[/tex]

Writing in proportional form

[tex]A_1:C_1 :: A_2:C_2\\1425: 45600 :: 1820:C_2\\\frac{1425}{45600} = \frac{1820}{C_2}\\1425C_2 = 1820 * 45600\\1425C_2 = 82992000[/tex]

Dividing both sides by 1425

[tex]\frac{1425C_2}{1425} = \frac{82992000}{1425}\\C_2 = 58240[/tex]

The cost of second shop will cost: $58240

Keywords: Proportion, fractions

Learn more about proportions at:

  • brainly.com/question/8811218
  • brainly.com/question/853574

#LearnwithBrainly

Other Questions