Answer :
Answer:
$58,240
Step-by-step explanation:
we know that
A 1,425 square foot shop costs 45,600$ to lease
so
using proportion
Find out how much it will cost to rent a 1,820 square feet shop
[tex]\frac{45,600}{1,425}\ \frac{\$}{ft^2}=\frac{x}{1,820}\ \frac{\$}{ft^2}[/tex]
Solve for x
[tex]x=\frac{45,600}{1,425}(1,820)\\\\x=\$58,240[/tex]
Alternative Method
Find the unit rate
To find out the unit rate, divide the cost by the area
so
[tex]\frac{45,600}{1,425}=\$32\ per\ square\ foot[/tex]
To find out the new cost, multiply the unit rate by the new area
[tex]32(1,820)=\$58,240[/tex]
The cost of second shop will be: $58240
Step-by-step explanation:
The proportions will be used to solve these kind of questions
Area of first shop = [tex]A_1 = 1425\ square\ foot[/tex]
Cost of first shop = [tex]C_1 = 45600[/tex]
Area of second shop = [tex]A_2 = 1820\ square\ foot[/tex]
Cost of second shop = [tex]C_2 = ?[/tex]
Writing in proportional form
[tex]A_1:C_1 :: A_2:C_2\\1425: 45600 :: 1820:C_2\\\frac{1425}{45600} = \frac{1820}{C_2}\\1425C_2 = 1820 * 45600\\1425C_2 = 82992000[/tex]
Dividing both sides by 1425
[tex]\frac{1425C_2}{1425} = \frac{82992000}{1425}\\C_2 = 58240[/tex]
The cost of second shop will cost: $58240
Keywords: Proportion, fractions
Learn more about proportions at:
- brainly.com/question/8811218
- brainly.com/question/853574
#LearnwithBrainly