Answer :

Answer:

the price for a dozen is 12.00

Step-by-step explanation:

Answer: the price per dozen is 11.8

Step-by-step explanation:

-you have $2.95 for three muffins

-a dozen = 12

- if you add 2.95 +2.95 +2.95 +2.95 (because 3 muffins are worth $2.95 and it 3 times 4 is equal to 12 for the dozen) you get 11.8

Other Questions