Answer :
Answer:
The average cost to produce one unit is $11.5
Explanation:
Total costs to produce 6,500 units of the company are calculated by following formula:
Total costs = Direct materials cost + Labor cost + Lease payments and utilities on the production facilities = $46,750 + $19,500 + $8,500 = $74,750
The company produced 6,500 units. The average cost to produce one unit = Total costs/6,500 = $74,750/6.500 = $11.5
Note: General, selling, and administrative expenses are not the cost to produce the product.