Answered

josh bought followers for nancy. he spent a total of $14.85 and bought 13 flowers. if he knows lilies cost $1.25 and tulips cost $0.90, how many of each flower did he buy nancy? using elimination ​

Answer :

Answer:

x = lillies

y = tulips

x + y = 13

1.25x + .90y = 14.85

-1.25x - 1.25y = -16.25

1.25x + .90y = 14.85

-0.35y = -1.40

y = 4 tulips

x + 4 = 13

x = 9 lillies

(9 lillies, 4 tulips)

Step-by-step explanation:

Answer: 9 lillies 4 tulips