One container of juice costs $4.56 for 32 fluid ounces. Another container costs $3.20 for 20 fluid ounces. Determine which container of juice is the "better buy" based on the unit price. What is the unit rate for each?

Answer :

Answer: the second container is a better buy.

Step-by-step explanation:

One container of juice costs $4.56 for 32 fluid ounces. This means that the cost per fluid ounce for this container is

32/4.56 = $7.02

Another container costs $3.20 for 20 fluid ounces. This means that the cost per fluid ounce for this container is

20/3.20 = $6.25

Therefore, based on the unit price, the second container which costs $3.20 for 20 fluid ounces is a better buy because $6.25 is lesser than $7.02

Other Questions