Answered

A 3-gallon bottle of vinegar costs $26.40.
What is the price per cup?
$______
Hint: Find out how many cups are in a gallon!​

Answer :

willimar22

Answer:

0.55

Step-by-step explanation:

There are 16 cups total in 1 gallon.

Multiply both 16 and 1 by 3.

Your answer so far should be 48 cups and 3 gallons.

Divide $26.40 by 48.

Final answer, $0.55 per cup.

Other Questions