Answer :
Answer:
$6.98
Explanation:
Cost of 8 pounds of first mixture at 9.20 = $73.60
Cost of 12 pounds of the second mixture at 5.50 = $66
Amount of mixture = (8 + 12) = 20 pounds
73.60 + 66 = 20x
139.6 = 20x
x = $6.98
I hope my answer helps you
Answer:
$6.98
Explanation:
Cost of 8 pounds of first mixture at 9.20 = $73.60
Cost of 12 pounds of the second mixture at 5.50 = $66
Amount of mixture = (8 + 12) = 20 pounds
73.60 + 66 = 20x
139.6 = 20x
x = $6.98
I hope my answer helps you