Answer :
Answer:
B) 1.26 1.17
Explanation:
As we are asked for the unit cost for July we will divide the cost added during July for the equivalent units produced:
Materials: 25,200 / 20,000 = 1.26
Conversion: 21,000/18,000 = 1.166667 = 1.17
Doing a unit during July cost 1.26 dollar of materials and 1.17 dollars of conversion.