Sirin
Answered

At one grocery store, a dozen eggs cost $1.20. At another store, 1 1/2 dozen eggs cost $2.16. Which is the better buy?

Please list the prices of both.

Answer :

mathmate
A dozen eggs cost $1.20, each egg costs 1.20/12=$0.10.
At the other grocery store, 1.5 dozen eggs cost $2.16, each egg costs $2.16/18=$0.12.
Therefore eggs in the first store is less expensive.

Other Questions