chrisgonz
Answered

Jen spent $130
for 8 scarves. Laurie spent $75 for 6 scarves. How
much less per scarf did Laurie spend?
A. $3.75
B. $12.50
C. $16.25
D. $55.00

Answer :

zoem24

Answer:   A (3.75)

Step-by-step explanation:

divide the total price by the amount of scarves to find out how much each woman spent on a single scarf

jen:

130/8 = 16.25

laurie:

75/6 = 12.5

now subtract laurie’s scarf price from jen’s scarf price

16.25 - 12.5 = 3.75

Other Questions