Answered


Hudson spent $15.00 on finishing nails for the
bookshelf he built. If each nail cost $0.12, how
many nails did he purchase?

Answer :

Answer:

He purchased 125 nails.

Step-by-step explanation:

if each nail cost $0.12 you would take $15 and divide it by $0.12.

Other Questions