Answer :

1) we calculate the total cost of all items:

Total cost=27 * $1.25 + 5 *1.99$ + 1*1.5$=$33.75 + $9.95 + $1.5=$45.2

2)we express the total cost in cents:
$1=100 cents

$45.2=$45.2 * (100 cents /$1)=4520 cents.

3)we divide 4520 cents  among the number of pupils

Each student will pay=4520 cents / 26 =173.84... cents≈174 cents.

Answer: Each student will pay 174 cents.

Other Questions