Answered

It cost $15 to enter apple farm and each apple is 0.25 writing equation in y=mx+b form to describe how much it'll cost one person to pick apples

Answer :

Answer:

Y=.25x+15

Step-by-step explanation:

Y is the total cost

15 is the set price

X is amount of apple that "will" be pick up ( Unknown apple that will be picked up so it is represented by X)

M is the price which is .25 per apple

Other Questions