Last week, the price of apples at a grocery store
was $1.60 per pound. This week, apples at the
same grocery store are on sale at a 10% discount.
What is the total price of 45 pounds of apples this
week at the grocery store?
A.
$4.77
B.
$6.48
C.
$6.75
D. $6.93

Answer :

Answer:

Sorry, but there is no option of this answer but it is correct.  $64.80

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an equation

1.60 * (1 - 0.1) = n

1.60 * 0.9 = n

$1.44 per pound

Step 2:  Find the price

$1.44 * 45 pounds

$64.80

Answer:  Sorry, but there is no option of this answer but it is correct.  $64.80

Answer:

2 cups for $0.90

8 cups for $3.60

19 cups for $8.55

Other Questions