kyliekqnning kyliekqnning Today at 6:50 PM Mathematics Answered Add a gas station Z is the cost of 15 gallons of gasoline is$51.30 and the cost of 8 gallons of gasoline is $27.36 what is the cost in dollars per gallon of gasoline at the gas station with the greatest cost