Stefan and Jenny are selling cookie dough for a school fundraiser.

Stefan sold 10 packages of chocolate chip cookie dough and 6 packages of oatmeal cookie dough for a total of $232.

Jenny sold 2 packages of chocolate chip cookie dough and 6 packages of oatmeal cookie dough for a total of $128.

What is the cost per package of chocolate chip cookie dough and cost per package of oatmeal cookie dough?

Answer :

The chocolate chip cookie dough costs 13 dollars a package. While the oatmeal Cooke dough costs 17 a package.

Other Questions