sydney1029
Answered

Lucy needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 24 pencils for $4.48. Brand B has a pack of 36 pencils for $6.24. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Answer :

Answer:

Brand A= 0.19 per pencil  Brand B= 0.17 per pencil. Brand B is the better buy.

Step-by-step explanation:

Divide the price by the units (pencils, in this case) to find the price. Then, round.

Other Questions