Answer :

$10.87 because 8 quarts make 2 gallons so you would divide $86.96 by 8

Answer:

$10.87

Step-by-step explanation:

There's 4 quarts per gallon so in total there's 8 quarts.

Divide $86.96 by 8 to figure out how much it costs per quart.

$86.96/8= $10.87

Other Questions