Answer :
We have been given that Miss Hutson bought a [tex]14\frac{3}{4}[/tex] pound turkey at $1.84 per pound. We are asked to find the cost of turkey.
To find the total cost of the turkey, we will multiply total pounds of turkey by cost of per pound of turkey.
[tex]\text{Cost of the turkey}=14\frac{3}{4}\times \$1.84[/tex]
Let us convert [tex]14\frac{3}{4}[/tex] into decimal form.
[tex]14\frac{3}{4}=14.75[/tex]
[tex]\text{Cost of the turkey}=14.75\times \$1.84[/tex]
[tex]\text{Cost of the turkey}=\$27.14[/tex]
Therefore, the cost of the turkey would be [tex]\$27.14[/tex].