Answered

Helena Bought envelopes of flowers seeds that each cost the same. She spent a total of $36 . Find 3 possible costs per envelope and the number of envelopes that she could have purchased

Answer :

newsies
1. She could get 9 envelopes for 4 dollars each (or the other way around)

2. She could get 12 envelopes for 3 dollars each (or the other way around)

3. She could get 18 envelopes for 2 dollars each (or the other way around)

Other Questions