Answered

Easter is having some friends over and is buying some drinks. she buys a 10pack of canned soda for $34.00.


what is the unit rate for the soda in $/can?

Answer :

Answer:

$3.40 per can

Step-by-step explanation:

Take total cost of $34.00 and divide by how many cans (10)= 3.40 this is your price per can.

Other Questions