A sandwich shop is ordering apples and grapes to make chicken salad. Apples cost $1.25 per pound and grapes cost $2.60 per pound. If they ordered a total of 20 pounds of apples and grapes and paid $35.80, how many pounds of grapes did they order?

Answer :

Answer:i got g=8

Step-by-step explanation:

look at the photo

${teks-lihat-gambar} alexacarusone