Pattered sheets cost $0.50 each or packages of 60 for $19.99. If Tanesha needs 92 sheets, how much will she save if she buys 2 packages instead of paying individually for the sheets?

Answer :

Answer:

$7.02

Step-by-step explanation:

Price of 92 sheets = 92 * $0.50 = $46

Price of 2 packages = 2 * $19.99 = $38.98

Savings = $46 - $38.98 = $7.02

Other Questions