g You have $10 to spend. Suppose you can spend your money on apples and bananas. The the price of apples is $2 each, and the price of bananas is $1.50 each. If you spend all of your money on apples, how many could you afford

Answer :

flikitrix

Answer:

5 apples

Explanation:

1 apple = $2

let new number of apple be x

full amount is spend on apples (according to the situation)

$10 = x*$2

x = $10/$2

x = 5 apples

Hope it helps

Mark it brainliest!!!! please click the crown icon sometimes

Other Questions