Answer :

Alfpfeu

Answer:

Step-by-step explanation:

Hello, please consider the following.

Option A. First week we got $200.

Week 2, we got $200+$50=$250

Week 3, we got $250+$50=$300

Week 4, we got $300+$50=$350

Week 5, we got $350+$50=$400

Week 6, we got $400+$50=$450

[tex]\begin{array}{c |c |c |c |c |c |c|}Week & 1 & 2 & 3 & 4 & 5 & 6\\----&---&---&---&---&---&---\\Amount &200 &250 &300 &350 & 400 &450\end{array}[/tex]

Option B. First week we got $200.

Week 2, we got $200+$200*10%=$200+$20=$220

Week 3, we got $220(1+10%)=$220(1.10)=$242

Week 4, we got $242(1.10)=$266.2

Week 5, we got $266.2(1.10)=$292.82

Week 6, we got $292.82(1.10)=$322.102

[tex]\begin{array}{c |c |c |c |c |c |c|}Week & 1 & 2 & 3 & 4 & 5 & 6\\----&---&---&---&---&---&---\\Amount &200 &220 &242 &266.2 & 292.82 &322.102\end{array}[/tex]

Thank you.

Other Questions