Answer :

lilynguyen53

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50

9ca5r82

Answer:

1.50$ per pound

Step-by-step explanation:

Step 1: State what is known

They tell us that 3 pounds cost 4.50$

Step 2: Find how much 1 pound cost

We divide 4.50$ by 3 to find out how much 1 pound costs

4.5/3 = 1.5

Therefore 1 pound of sour candies cost 1.50$

Other Questions