Answer :

Luv2Teach

Answer:

Step-by-step explanation:

Whichever one has the greatest area for the cost would be the best value. The area of the first pizza is

[tex]A =\pi (5)^2[/tex] so

A = 25(3.14) and

A = 78.5 inches squared

Let's find the cost per square inch:

[tex]\frac{8}{78.5}=.102[/tex] which is just over ten cents per square inch.

For the other pizza:

[tex]A=\pi (7.5)^2[/tex] so

A = 56.25(3.14) and

A = 176.625 inches squared. Let's find the cost per square inch of this one:

[tex]\frac{16}{176.625}=.090[/tex] This one costs 9 cents per square inch, so it's the better deal. Not by a whole lot, but a better deal nonetheless.

Other Questions