On November 14, the Milling Department accepted Job 111407A for 1,000 pounds of cereal mix. Materials: Standard Qty. Standard Cost Oats 525 pounds $1.25 per pound Wheat 450 pounds $1.15 per pound Barley 85 pounds $1.45 per pound Malt 65 pounds $2.15 per pound Honey 25 quarts $1.20 per quart Water 25 gallons $0.45 per gallon Time: Miller 4 1/2 hours $22.75 per hour Loader 1 1/2 hours $11.50 per hour Manufacturing overhead is applied at $5.75 per pound completed, and $75.75 of materials are returned to Raw Materials Inventory. The recipe produced 1,025 pounds of cereal mix.
(a) Write the journal entry to transfer raw materials to Job 111407A.
(b) Write the journal entry to provide labor to Job 111407A.
(c) Write the journal entry to return 50 pounds oats, 5 pounds of barley, and 5 quarts of honey back to raw materials inventory.
(d) Write the journal entry to apply manufacturing overhead to Job 111407A.
(e) Write the journal entry to transfer Job 111407A to finished goods on November 14th.

Answer :

anthougo

Answer:

Milling Department

a) Debit Job 111407A  $1,402.25

  Credit Raw materials $1,402.25

To transfer raw materials to the Job.

b) Debit Job 111407A $1,041.00

   Credit Wages & Salaries Expense $1,041.00

To transfer labor cost to the Job.

c) Debit Raw materials Inventory $75.75

   Credit Job 111407A $75.75

To return 50 pounds oats, 5 pounds of barley, and 5 quarts of honey to raw materials inventory.

d) Debit Job 111407A $5,893.75

   Credit Manufacturing overhead $5,893.75

To apply manufacturing overhead to the Job.

e) Debit Finished Goods $8,337.00

   Credit Job 111407A $8,337.00

To transfer Job 111407A to Finished Goods.

Explanation:

Job 111407A for 1,000 pounds of cereal mix

Materials:  Standard Qty.    Standard Cost         Cost per material

Oats          525 pounds       $1.25 per pound        $656.25 (525 * $1.25)

Wheat       450 pounds       $1.15 per pound             517.50 (450 * $1.15)

Barley         85 pounds        $1.45 per pound            123.25 (85 * $1.45)

Malt            65 pounds        $2.15 per pound            139.75 (65 * $2.15)

Honey        25 quarts          $1.20 per quart               30.00 (25 * $1.20)

Water         25 gallons        $0.45 per gallon               11.25 (25 * $0.45)

Total cost of production                                       $1,478.00

Less Returns to Raw Materials Inventory                  75.75

Total cost of materials used                               $1,402.25

Returned Raw Materials:

50 pounds oats at $1.25 per pound         $62.50 (50 * $1.25)

5 pounds of barley at $1.45 per pound         7.25 (5 * $1.45)

5 quarts of honey at $1.20 per quart            6.00 (5 * $1.20)

Total cost of returned raw materials =      $75.75

Time: Labor Costs:

Miller 4 1/2 hours $22.75 per hour   = $1,023.75 (4 1/2 * $22.75)

Loader 1 1/2 hours $11.50 per hour   =       17.25 (1 1/2 * $11.50)

Total labor costs =                                $1,041.00

Manufacturing overhead rate = $5.75 per pound completed

Production unit = 1,025

Total manufacturing overhead applied = $5,893.75 (1,025 * $5.75)

Total costs of production of 1,025 pounds of cereal mix:

Total cost of raw materials used = $1,402.25

Total labor cost =                               1,041.00

Manufacturing overhead applied = 5,893.75

Total production costs =                $8,337.00

Unit cost of production = $8.134 ($8,337/1,025) per pound

Other Questions