Bonnie bought 5 pounds of apples for 8$. Don bought apples for $0.40 more per pound than Bonnie. How much did Dan spend per pound for his apples?

Answer :

Bonnie paid 1.6$ per pound and Dan paid 2$ per pound
So the answer is 2$

Other Questions