Answer :
Answer:
0.712 cents per pound
Step-by-step explanation:
Since we are given the exact amount of each ingredient as well as the price for that amount then we simply need to calculate how much each pound of the confetti actually costs. We do this by adding together all of the pound of all of the ingredients and then adding together all of the costs. Lastly, we divide the cost by the total amount of pounds to find the cost per pound of the confetti like so...
3lbs. + 5lbs. + 3lbs. = 11 lbs.
$2.46 + $3.05 + $2.33 = $7.84
$7.84 / 11 lbs. = 0.712 cents per pound
Therefore, the cost per pound of the confetti is 0.712 cents per pound